Infokiosk, interaktywny słup ogłoszeniowy dawniej i dzisiaj – część 1

Infokiosk – interaktywny słup ogłoszeniowy

Historia infokiosków ma swój początek w Babilonii, w czasach Hammurabiego. Za panowania tego króla (1728-1686 p.n.e.) teksty praw zawartych w kodeksie Hammurabiego wyryto w blokach skalnych. Budowle te przypominały kolumny i umieszczano we wszystkich miastach królestwa babilońskiego. Niewątpliwie stelle – bo tak nazywały się te obiekty architektoniczne były pierwszymi słupami ogłoszeniowymi. Mimo upływu czasu nadal pełniły swoje pierwotne funkcje, które dzisiaj określilibyśmy informacyjnymi i promocyjnymi.

125 lecie instalacji pierwszego słupa ogłoszeniowego w Berlinie

Współcześnie słupy ogłoszeniowe w przestrzeni publicznej pojawiły się po raz pierwszy w 1854 roku. Niemiecki drukarz Ernesta Litfass postanowił wymyślić budowlę która miała posłużyć przyklejaniu plakatów ulicznych. Przez lata słupy ogłoszeniowe stanowiły miejsce w którym pojawiały się najważniejsze informacje mające wpływ na życie okolicznych mieszkańców. Słup ogłoszeniowy stał się miejscem publikacji informacji urzędowych, zarządzeń a podczas wojny relacji z frontów.

Dopiero na przełomie XIX i XX wieku słup ogłoszeniowy stał się jako powierzchnią reklamową. Słupy ogłoszeniowe szybko stały się stałym elementem krajobrazu. Zazwyczaj budowano je w centralnych punktach wsi, dzielnic, miast oraz w kluczowych punktach miasta takich jak dworce, przystanki.

Słupy ogłoszeniowe do dzisiaj spotykamy na ulicach jednak stopniowo wypierają je Infokioski. Są to nowoczesne urządzenia interaktywne które pełnią funkcje informacyjne, reklamowe a co raz częściej również sprzedażowe. Jest to urządzenie wyposażone w ekran – najczęściej dotykowy oraz komputer z zainstalowanym oprogramowaniem. Niewątpliwą przewagą nad zwykłymi słupami ogłoszeniowymi jest możliwość szybkiej, dowolnej zmiany treści która wyświetlana jest na urządzeniu. Co raz częściej jest to dzieje się to w sposób automatyczny. Zgodny z ustalonym harmonogramem lub zależny od osoby która znajduje się aktualnie przy urządzeniu. Infokioski można spotkać nie tylko na zewnątrz. Od kilku lat Infokioski znajdują swoje miejsce wewnątrz siedzib firm, muzeów, centrów handlowych, szpitali, instytucji państwowych.

Infokioski wewnętrzne – idealne do pracy

Urządzenie które jest uzupełnieniem przestrzeni. Cechuje estetyczne wykonanie z trwałych materiałów.. Dodatkowo urządzenie może zostać spersonalizowane poprzez naniesienie logo, dodatkowe podświetlenie. Ekran o wysokim kontraście, dużej dynamice i szerokim zakresie wyświetlanych kolorów stanowi efektowny element wyposażenia wnętrza. Infokioski to idealne rozwiązanie do samodzielnej obsługi odwiedzających.

Infokiosk GLIP DIAGO - wyposażenie stoiska targowego
Infokiosk GLIP DIAGO 49 – wyposażenie stoiska targowego firmy Masterm

Infokiosk jest doskonałym narzędziem do prezentowania reklam. Multimedialne materiały: pliki graficzne, zdjęcia, animacje czy filmy są atrakcyjnym sposobem przedstawienia oferty. Po dotknięciu ekranu lub zbliżeniu się do niego, urządzenie może zareagować w zaprogramowany wcześniej sposób – np.: wyświetlić stronę internetową, zaprosić do wejścia, rejestracji.

Infokiosk GLIP DIAGO. Elektryczna regulacja wysokości pozwala na korzystanie z urządzenia osobom poruszającym się na wózkach. Klawiatura z językiem Braille’a dla osób słabowidzących.
Infokiosk GLIP DIAGO 24
Łódzki Urząd Wojewódzki
 Wirtualny recepcjonista.
Infokiosk GLIP DIAGO 32 – recepcja
Główny Inspektorat Górniczy w Katowicach

Jedno z zadań do których idealnie pasuje rozwiązanie typu urządzenie to bezobsługowy punkt informacyjny. Ciekawym wdrożeniem infokiosków może pochwalić się Łódzki Urząd Wojewódzki w punktach obsługi cudzoziemców. W ruchliwych miejscach takich jak hol w teatrze czy korytarz, centrum konferencyjne – niewątpliwie urządzenie sprawdzi się w roli przewodnika – informatora na którym wyświetlane są informacje o repertuarze czy plan konferencji. Po dotknięciu ekranu możliwe jest wyświetlenie dodatkowych informacji, filmów a nawet przeprowadzenie transakcji zakupu biletów.

Cyfrowa – promocja i rozrywka

Infokiosk GLIP MONO 55. Punkt informacyjny zainstalowany w holu teatru w celu prezentacji repertuaru oraz informacji o teatrze.
Infokiosk GLIP MONO 55
Teatr Lubuski w Zielonej Górze
Infokiosk GLIP. 
Sala muzealna w Liceum Ogólnokształcącym w Płocku
Infokiosk GLIP.
Sala muzealna w Liceum Ogólnokształcącym w Płocku

Interaktywny infokiosk to doskonałe narzędzie za pomocą którego użytkownik samodzielnie lub z pomocą obsługi może skonfigurować dowolny produkt. Korzystając z dedykowanej aplikacji zawierającej wizualizacje 3D, dużego ekranu można w wygodny sposób współtworzyć konfiguracje samochodu, wybierać mieszkanie, projektować kuchnie czy wnętrze pomieszczenia.

Ekran Infokiosku GLIP - urządzenie do zmawiania posiłków.
Infokiosk GLIP 24
Automat do składania zamówień

Infokiosk to również urządzenie za pomocą którego można zamawiać posiłki ale również wzywać taksówkę.

Wszędzie tam gdzie użytkownicy mają trochę więcej wolnego czasu infokiosk może zamienić się w multimedialne centrum rozrywki które, zaoferuje niezliczone ilości gier, dostęp do serwisów streamingowych, platform wideo, wszystko po to aby umilić czas oczekiwania.

To tylko część zastosowań nowoczesnego “słupa ogłoszeniowego”.